Profile

Rt Rev Patrick McKinney

Bishop of Nottingham

Rt Rev Patrick McKinney, Bishop of Nottingham

Rt Rev Patrick Joseph McKinney is the Bishop of Nottingham.

Born on 30 April 1954, Bishop McKinney was brought up in Birmingham and was ordained to the priesthood on 29 July 1978 in St Mary’s Church, Buncrana, Co Donegal, Ireland.

Between 1982 and 1984, he was studied for a Licence in Sacred Theology in the Pontifical Gregorian University in Rome. Returning to the Archdiocese of Birmingham, he taught fundamental theology in St Mary’s College, Oscott until 1989, when he was appointed Rector, a post he held for nine years, during which period he was also a lecturer in ecclesiology, the theology of the Church.

Mgr McKinney went on to serve as parish priest of a number of parishes in the Archdiocese and as an Episcopal Vicar for Staffordshire for a number of years. He was made a Prelate of Honour in 1990 and a member of the Metropolitan Chapter of St Chad in 1992, and served for a time as Chair of the Birmingham Archdiocesan Ecumenical Commission.

Mgr McKinney was appointed tenth Bishop of Nottingham by Pope Francis on 14 May 2015, and was ordained to the episcopate by Cardinal Vincent Nichols in St Barnabas’ Cathedral, Nottingham on Friday 3 July 2015.

Link

For a more, please visit the Diocese of Nottingham's website.

Contact

Bishop's House
27 Cavendish Road East
The Park
Nottingham
NG7 1BB

Tel: 0115 947 4786
Fax: 0115 947 5235

Email: bishop@nrcdt.org.uk